Tarihi Filistin bir zamanlar tek bir toprak, tek bir ülkeydi. Şidi ise toprakların her iki bölümü de İsrail askerinin işgali altında. Batı Şeria ve Gazze Şeridi arasında hiçbir bağlantı yok ve Filistinliler bir bölgeden diğerine seyahat edemiyor. Bu film, parçalanmış bir ülkenin insanlarının hikayesini anlatıyor.

PARÇALANAN FİLİSTİN

FİLM BİLGİLERİ

Gazze Şeridi'nden bir grup genç müzisyen, Batı Şeria'ya bir kültür gezisi yapmaya çalışıyor. Ancak İsrail gençlere izin vermiyor. 1967'den beri işgal altında bulunan Batı Şeria ile Gazze Şeridi, İsrail'in bölgedeki politikaları yüzünden neredeyse birbirinden tamamen ayrı.

 

Gazze Şeridi: Akdeniz'in doğusunda 360 kilometrekarelik bir bölge olan Gazze Şeridi, 1,8 milyon Filistinliye ev sahipliği yapıyor. Ürdün Nehri'nin batısındaki 5.500 kilometrekarelik Batı Şeria'da ise 1,7 milyon Filistinli yaşıyor.

 

Her iki bölge de bir zamanlar aynı ülkenin, yani tarihi Filistin'in bir parçasıydı. 1940'larda bir Filistinli bir bölgeden diğerine arabayla iki saatten kısa sürede gidebiliyordu.

 

1947 yılında BM Genel Meclisi Filistin'in Yahudiler ile Filistinliler arasında bölünmesi lehine oy verdi. Ancak 1948'deki savaşın sonrasında Filistinlilere toprakların sadece yüzde 22'si, yani Batı Şeria ve Gazze Şeridi kalmıştı.

 

İsrail, 1967'de bu kalan yüzde 22'lik kısmı da işgal etti.

Bugün hiçbir Filistinli, İsrail'in izni olmadan Batı Şeria ile kuşatma altındaki Gazze Şeridi arasında seyahat edemiyor. Seyahat iznini almak ise neredeyse imkansız.

 

Ashraf Mashharawi

Yönetmen

Taksim öyle bir şekilde yapıldı ki Filistin devletinin kurulması çok zor hale geldi.
ABDÜL SETTAR KASIM
SİYASİ ANALİST VE AKADEMİSYEN
Dolaşım yasakları ve iki bölge için de farklı muameleler dayattılar. Hapishanelerde bile Gazzeli ve Batı Şerialı mahkumlar ayrıldı.
DR. NEŞET AKTAŞ
SİYASİ ANALİST VE AKADEMİSYEN

KAPATMA

SINIRLAR

UTANÇ DUVARI

SİYONİZM

YEŞİL HAT

İŞGAL ALTINDAKİ TOPRAKLAR

FİLİSTİN YÖNETİMİ

KEŞFETMEK İÇİN KELİMELERE TIKLAYIN

EKİP

İNSANLAR

YILLAR

TANIMLAR

YERLER

FİLMİ İZLEYİN

YÖNETEMEN

ASHRAF MASHHARAWY

 

YAPIMCI

MOHAMED AL-SAWAF

 

KAMERAMAN

HASSAN MASHHARAWY

MOHAMMED MASHHARAWY

FEDERICO PAJA

HANA ABU SADA

YORAI LIEVERMAN

MOHAMED SHARIEF

 

EDİTÖR

HASSAN MASHHARAWY

 

YAPIM ŞİRKETİ

MEDIA TOWN, PALESTINE

 

YÖNETİCİ PRODÜKTÖR

RAWAN DAMEN

 

YAPIM YILI

2015

 

AL JAZEERA TÜRK TARAFINDAN TÜRKÇEYE UYARLANMIŞTIR – 2015

 

© TÜM HAKLARI AL JAZEERA'YA AİTTİR.

BAŞA DÖN

Filistinli Muhammed El Hacran, işgal altındaki Batı Şeria'nın Eriha şehrinden. Kendisi gibi Filistinli olan karısı Kavkab ise Gazze Şeridi'nden. Aile, oğulları İhab doğduğunda, onu hangi bölgeye kaydettirecekleri konusunda bir karar vermek zorunda kaldı. Ancak ne karar verirlerse versinler, oğullarının yaşamı ve bir bölgeden diğerine geçiş özgürlüğü kısıtlanacaktı.

 

Bünyesinde bir serbest dolaşım merkezi bulunan Meslek adında İsrailli bir sivil toplum kuruluşu Muhammed'in durumuna el koydu.

 

Yıllar süren bekleyişin ardından İsrailli yetkililer sonunda Kavkab El Hacran'ın Gazze kimliğini Batı Şeria kimliğiyle değiştirmeyi kabul etti. Ancak değişim işlemini tamamlamak için Kavkab'ın Batı Şeria'daki İsrail Nüfus İdaresi'ne bizzat başvurması şartı koşuldu. İsrail güvenlik birimleri Kavkab'a söz konusu işlemleri tamamlamak için Gazze'den Batı Şeria'ya geçiş izni vermedi.

 

Bu, her ikisi de Filistinli oldukları halde salt biri işgal altındaki Batı Şeria'da, diğeri ise kuşatma altındaki Gazze Şeridi'nde doğduğu için asla birbirini ziyaret edemeyen ya da buluşamayan iki insanın öyküsü.

 

FİLİSTİN REMİKS