Kudüs'te doğan Filistinliler için İsrail'den inşaat ruhsatı almak son derece pahalı ve çoğu zaman da imkansız. Bu yüzden birçoğu ruhsatsız inşaat yapıyor, ama sonrasında da İsrail'in çıkardığı yıkım emirleri ve yüksek cezalarla karşı karşıya kalıyorlar. Cezayı ödeyecek durumu olmayan Filistinliler, zor bir karar vermek zorunda kalarak evlerini kendi elleriyle yıkıyorlar.

KUDÜS: KENDİ EVİNİ YIKMAK

FİLM BİLGİLERİ

Doğu Kudüs'te evleri İsrail tarafından kaçak ilan edilen Filistinliler evlerini kendi elleriyle yıkmaya mecbur bırakılıyor.

İsrail-Filistin çatışmasının tam kalbindeki kentin en hararetli sorunları emlak, konut ve İsrail yerleşimleri.

 

Doğu Kudüs'teki İsrail işgali yüzünden binlerce Filistinli evinden olurken kentte ciddi bir konut sıkıntısına da yol açtı. 1967'den bu yana kentteki Filistinli nüfusu dört katına çıkarak 300 bini aştı. Bu da toplam nüfusun neredeyse yüzde 40'ı demek. Buna rağmen, Doğu Kudüs'teki İsrailli belediye yetkilileri Filistinlilere ev yapmaları için toplam alandan sadece yüzde 9'luk bir pay ayırıyor.

 

Filistinliler açısından inşaat ruhsatı almak aşırı derecede pahalı ve bürokratik süreçler, ruhsat alımını daha da zorlaştırıyor. Yıkım tehdidine rağmen, birçok Filistinlinin evlerini ruhsatsız olarak inşa etmekten başka şansı bulunmuyor.

 

İsrail, en son bu evlerin 20.000 kadarını kaçak ilan ederek haklarında yıkım kararı çıkardı.

 

Rafat Abuzaid

Yönetmen

İlk balyoz darbesinde kendime vuruyormuş gibi hissettim. Hayallerinizi yıkmak hiç kolay değil.
AZİM AFİFİ
DOĞU KUDÜS'TE YAŞAŞAN BİR FİLİSTİNLİ
Yıkımın ilk günü oradan ayrıldım. Oğullarım arayıp başladıklarını söyledi. Balyoz seslerini duydum. Tüm hayatım yıkılıyor gibiydi.
SEHER ŞERİF
KUDÜS'TE YAŞAYAN BİR FİLİSTİNLİ

YAN YOL

YAHUDİ YERLEŞİMLERİ

UTANÇ DUVARI

KEŞFETMEK İÇİN KELİMELERE TIKLAYIN

EKİP

İNSANLAR

YILLAR

TANIMLAR

YERLER

FİLMİ İZLEYİN

YÖNETMEN

Rafat Abuzaid

 

KEMERAMAN

Umran Al Rishiq

Mowafaq Oudeh

 

EDİTÖR

Alaa Issa Fayez

 

MÜZİK

Ibrahim Al Faroukh

Jason Crompton

 

YAPIM ŞİRKETİ

Funoon Media, Palestine

 

YÖNETİCİ PRODÜKTÖR

RAWAN DAMEN

 

YAPIM YILI

2014

 

AL JAZEERA TÜRK TARAFINDAN TÜRKÇEYE UYARLANMIŞTIR – 2015

 

© TÜM HAKLARI AL JAZEERA'YA AİTTİR.

 

Filistinli aileler, mahkemelerde yıkım emirleriyle mücadele etmek için bir sürü masraf yapmaktan ya da evlerini İsrailli ekiplere yıktırmak için yüksek bedeller ödemektense, zor bir tercihte bulunarak evlerini kendileri yıkmaya yoluna gidiyor. Evlerini elleriyle yıkmak zorunda kalan bu insanların birçoğu evsiz kalıyor veya şehir merkezinden uzak bir yerlere taşınmaya mecbur oluyor. Kimileri ise yıktıkları evlerinin enkazında yaşamaya devam ediyor.

Kudüs: Kendi Evini Yıkmak belgeseli, bu yıkımların hem şehrin çehresini, hem de burada yaşayanların hayatını nasıl değiştirdiğine ışık tutuyor.

 

Bu filmde evlerini kendi elleriyle yıkmak zorunda kalan üç ailenin hikayesine tanık oluyoruz. Yıkıma giden süreçte yaşananlar, ailelerin yıkımdan sonra gittikleri yerler, yıkımın üzerlerinde yarattığı duygusal ve ekonomik etkiler mercek altına alınıyor. Yönetmen filmde ayrıca şehir planı ve belediye politikalarının nasıl kimilerinin öne sürdüğü gibi Filistinlileri şehir dışına iterek hayatlarını mahvettiğini ve Yahudi çoğunluğu sağlamlaştırmak için şehrin nüfus dengesini nasıl değiştirdiğini de ele alıyor.

Kudüs'teki Filistinlilerin ekonomik olarak kuşatılması işgalin bir parçası. Bu bir baskı yaratıyor. Ekonomi ve konut bu demografi savaşının önemli silahları.
ZİYAD HAMURİ
KUDÜS SOSYO-EKONOMİ MERKEZİ

FİLİSTİN REMİKS