İsrail iç güvenlik birimi Şin Bet, Filistinli mahkumlara karşı kullandığı tartışmalı yöntemlerle ünlenmiş durumda. Bu hikayelerin bazılarına tanık olacaksınız.

GÖLGE TEŞKİLAT ŞİN BET

FİLM BİLGİLERİ

EKİP

İNSANLAR

YILLAR

TANIMLAR

YERLER

FİLMİ İZLEYİN

Şabak olarak da bilinen Şin Bet dünyanın en güçlü güvenlik birimlerinden biri. Şin Bet'in bazı unsurlarının İsrail kurulmadan önce faaliyet gösteren şiddet yanlısı milis güçlerle bağlantısı var.

 

Şin Bet Filistinli mahkumlara yaptığı işkenceler ve cinayetlerle ilgili kötü bir üne sahip. BM İşkenceyle Mücadele Komisyonu Şin Bet'i daha önce, hala da devam eden şiddet içeren sorgulama yöntemleri dolayısıyla kınadı.

 

İsrail'in ilk başbakanı David Ben Gurion Şin Bet'i oluşturmak için paramiliter grup Haganah birliklerini bir araya getirdi. Haganah İsrail kurulmadan önce Filistinlilere ve İngilizlere karşı işlediği şiddet eylemleriyle tanınıyor.

Kuruluşundan bu yana Şin Bet mahkumlara karşı şiddet içeren sorgu yöntemleri kullanıyor. Bugün hala onları avukatlarıyla görüşmeleri gibi en temel haklarından mahrum ediyor ve hukuku hiçe sayıyor.

Muğrabi ve Essavi mahkumiyetleri boyunca çok kötü muameleler gördü. Sadece onlar değil, sayısız Filistinli Şin Bet'in elinde işkenceye maruz kaldı.

En çok da psikolojik işkenceye maruz bırakıldılarç Muğrabi'nin mahkumiyeti onda kalıcı etkiler bıraktı. İnsan hakları avukatı ona yapılan muamelenin acımasızca olduğunu ama bir çok müvekkilinin maruz kaldığı şeyleri daha iyi anlamasına yardımcı olduğunu söylüyor. Şin Bet binlerce sivile işkence etti, suikastler düzenledi, yalancı şahitlikler yaptı ve BM tarafından kınandı.

Açık insan hakları ihlallerine rağmen, Şin Bet bugün de faaliyetlerini sürdürüyor ve hukuku hiçe sayarak İsrail vatandaşı 1 milyon 500 bin Arabı hedef almaya devam ediyor.

 

Şin Bet ajanları 1 milyon 500 bin İsrailli Filistinliyi kontrolü altında bulunduruyor. Bu kişiler kovuşturmadan da muaf tutuluyorlar.

Filistinli insan hakları avukatı Hüseyin Ebu Hüseyin Şin Bet'in İsrail'de yaşayan ve İsrail pasaportu taşıyan Filistinlilerle ilişkisini şöyle tanımlıyor: "Şin Bet Arap vatandaşların yaşamını tamamen kontrol altında tutmaktan zevk alıyor. Onların fikirlerini açıklamak ve gösteri yapmak gibi temel insan haklarını çiğniyor."

Nisan 1984'te, dört silahlı Filistinli bir İsrail otobüsünü kaçırıp Mısır sınırına yönlendirdi. Şin Bet şefi Avraham Şalom eylemcileri Gazze Şeridi'nde yakaladı. Dört adam soğukkanlı biçimde vurularak öldürüldü. Birkaç tanık ifadesine rağmen Şin Bet cinayetlerin sorumluluğunu inkar etti.

 

Otobüs olayının ardından İsrail meclisi Knesset Şin Bet'in faaliyetlerini incelemesi için Landau Komisyonu'nu kurdu. Komisyon teşkilatın şiddet içeren yöntemler kullandığını ama makul ölçüde fiziksel baskının da kaçınılmaz olduğu sonucuna vardı.

 

Şin Bet hukuk dışı davranışlarla mahkumlara her istediğini yapma hakkına sahipmiş gibi görünüyor.

 

Şin Bet özellikle politik kimlikleriyle tanınan Filistinlilerin faaliyetleriyle ilgileniyor. İnsan hakları avukatı Şirin Essavi de Şin Bet'in hedeflerinden biri oldu. 2010 yılında bir İsrail kontrol noktasında tutuklanıp mahkum edildi, şiddet ve kötü muamele gördü. 2013 yılında gördüğü işkenceleri unutamayacağını açıkladı. 2014 yılında yeniden tutuklandı.

 

Cihad Muğrabi de Şin Bet tarafından mahkum edildi. Mahkemeye çıkarılmadan hücreye atıldı. Hakkında bir suçlama yapılmadı ve işlediğinden şüphe edilen suçlar kendisine açıklanmadı. 2008 yılında Muğrabi iç kanama ve solunum problemleri yüzünden hastaneye sevk edildi. İki saat sonra onu dövüp kafasından yaralanmasına neden olan Şin Bet görevlilerine geri teslim edildi. Avukatı Muğrabi'nin aldığı darbı rapor etmeyen doktorla ilgili bir başvuruda bulundu. Başvuru reddedildi.

 

Şin Bet'in İsrail'deki diğer iki güvenlik biriminden farkı yoktur. Hepsi de İsrail kurulmadan önce gizli örgütler olarak kurulmuşlardır. Şin Bet'in çekirdeğini Haganah örgütünün istihbarat kolu oluşturmaktadır.
BARAK BEN ZUR
ESKİ ŞİN BET YÖNETİCİSİ
Şin Bet için hukuki olan pek çok uygulama polis için hukuk dışıdır. Şin Bet tarafından tutuklanırsanız, 20 güne kadar avukat görme hakkınız yoktur.
AVIGDOR FELDMAN
AVUKAT
(Şin Bet) psikolojik işkenceyi çok kullanır. (Filistinli bir mahkum) Babasına ve karısına işkence ettiklerini fark edince, ona da aynı işkenceyi yaptılar. O da intihara teşebbüs etti.
İŞAY MENUÇİN
İSRAİL İŞKENCE KARŞITI HALK KOMİTESİ
Şin Bet temel insan haklarını ihlal ediyor. İnsanların düşüncelerini açıklama, toplanma ve gösteri yapma haklarını ellerinden alıyor.
HÜSEYİN EBU HÜSEYİN
FİLİSTİNLİ AVUKAT
Şin Bet görevlileri haricinde suç işleyen her vatandaş, polis veya diplomat soruşturmaya tabii tutulur. Bunun mantığı var mı?
NABEEL DAKVAR
FİLİSTİNLİ AVUKAT
Ellerimi, ayaklarımı ve gözlerimi bağladılar ve defalarca yerde sürüklediler, duvarlara çarptılar.
ŞİRİN ESSAVİ
ESKİ TUTUKLU

ISSAM BALLAN

Yönetmen

YEŞİL HAT

İDARİ GÖZALTI

İNTİFADA

TOPLU CEZALANDIRMA

KEYFETMEK İÇİN KELİMELERE TIKLAYIN

YÖNETMEN

ISSAM BALLAN

 

YAPIMCI

NIZAR YOUNES

 

GÖRSEL YÖNETMEN

NASR SAMARA & MUWAFFAQ ODEH

 

EDİTÖR

MOHAMMAD HAWARI

 

MÜZİK

HILAL ZAHR

 

YAPIM ŞİRKETİ

ALARZ, PALESTINE

 

YÖNETİCİ PRODÜKTÖR

RAWAN DAMEN

 

YAPIM YILI

2013

 

AL JAZEERA TÜRK TARAFINDAN TÜRKÇEYE UYARLANMIŞTIR – 2013.

 

© TÜM HAKLARI AL JAZEERA'YA AİTTİR.

BAŞA DÖN

FİLİSTİN REMİKS