İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumlar hem fiziksel hem de psikolojik kötü muameleyle karşı karşıya kalıyor ve bu konuda başvurabilecekleri bir makam da bulamıyor. Onlar da bir direniş yolu olarak açlık grevini seçiyor.

ASHRAF AL-MASHHARAWY

ÖLÜMÜNE DİRENİŞ

FİLM BİLGİLERİ

Yönetmen

İDARİ GÖZALTI

İŞGAL ALTINDAKİ TOPRAKLAR

KEŞFETMEK İÇİN KELİMELERE TIKLAYIN

EKİP

İNSANLAR

YILLAR

TANIMLAR

YERLER

FİLMİ İZLEYİN

YÖNETMEN

ASHRAF AL-MASHHARAWY

 

GÖRSEL YÖNETMEN

HASAN AL-MASHHARAWY & MOHAMMAD AL-MASHHARAWY

 

EDİTÖR

HASAN AL-MASHHARAWY

 

YAPIM ŞİRKETİ

MEDIA TOWN, PALESTINE

 

.YÖNETİCİ PRODÜKTÖR

RAWAN DAMEN

 

YAPIM YILI

2014

 

AL JAZEERA TÜRK TARAFINDAN TÜRKÇEYE UYARLANMIŞTIR – 2014.

 

© TÜM HAKLARI AL JAZEERA'YA AİTTİR.

BAŞA DÖN

Filistinli mahkumlar için açlık grevi hapishane hayatının vazgeçilmez bir parçası. Açlık grevine başvurma sıklığı mahkumların çaresizliğinin bir kanıtı niteliğinde. Mahkumlar kötü muameleye, hücre cezalarına, çıplak aramalara, uykusuzluk cezalarına ve kaba dayağa katlanmaktansa ölümü göze alıyorlar.

 

Yüzlerce Filistinli mahkum herhangi bir suçlama olmaksızın, ya da işledikleri düşünülen suçlar kendilerine söylenmeksizin idari gözetim altında tutuluyorlar. Ailelerinin kendilerini ziyaret etmesi gibi çok temel hakları bile ellerinden alınıyor. Bu mahkumlar için direnmenin neredeyse tek yolu açlık grevi.

 

Açlık grevi bir oyun gibidir. Önce kim pes edecek diye beklersiniz, hapishane mi, mahkum mu?
FUAF KUFFAŞ
GAZETECİ VE ARAŞTIRMACI

Açlık grevi şiddet içermeyen bir direniş yöntemi olarak uzun süredir kullanılageliyor. İnsanlar siyasi protestolarını ortaya koymak, yaşadıkları sıkıntılar hakkında farkındalık yaratmak ve kendilerine baskı uygulayanlara karşı çıkmak için bedenlerini ölüme yatırıyorlar. Mahatma Gandhi Hindistan'daki İngiliz idaresini protesto etmek için birkaç defa açlık grevine başvurmuştu. Mahkum olan IRA üyeleri de salıverilmelerini sağlamak için açlık grevini kullanmıştı.

Kimse duymayacaksa açlık grevinin bir anlamı olmaz.
PAT SHEEHAN
AÇLİK GREVİNDE BULUNMUŞ ESKİ IRA ÜYESİ

Bir açlık grevinin başarılı olması için gereken üç faktör var. Bunlar medya ilgisi, halk desteği ve belki de en önemlisi grev yapanların kararlılığı. Açlık grevine başlayanlar için bunun hayatlarının sonu olması gibi gerçek bir tehlike söz konusu. İnsan sağlığı gıda almadığı zaman hızla kötüleşiyor. İki hafta sonunda vücut hayatta kalmak için dokuları parçalamaya başlıyor. İki ay içinde ise kalp yetmezliği yüzünden ölüm riski ortaya çıkıyor.

Filistinli mahkumlar İsrail işgalinin başından beri onlarca açlık grevi başlattı. Bazı durumlarda bu grevler mahkumların temel taleplerinin karşılanmasıyla sonuçlandı. Ancak pek çok durumda bu kazanımlar geçici oldu. Mahkumların sıkıntıları sürüyor. İşgal atındaki topraklarda idari gözetim ve keyfi tutuklamalar devam ediyor. Filistinli mahkumlar açlık grevini kullanmaya devam edecek gibi görünüyor.

FİLİSTİN REMİKS