İsrail  her yıl Kutsal Topraklara milyonlarca turist çekiyor. Turistlere bu topraklarda yüzyıllarca yaşamış Müslüman ve Hıristiyanların tarihini yok sayan yanlış bir Filistin tarihi anlatılıyor.

YASAKLAR ÜLKESİ

FİLM BİLGİLERİ

AHMAD DAMEN

Yönetmen

YÖNETMEN

AHMAD DAMEN

 

PRODÜKTÖR

NIZAR YOUNES

 

GÖRSEL YÖNETMEN

NASR SAMARA

 

MÜZİK

AHMAD DAMEN

 

YAPIM ŞİRKETİ

ALARZ, PALESTINE

YÖNETİCİ PRODÜKTÖR

RAWAN DAMEN

 

YAPIM YILI

2013

 

AL JAZEERA TÜRK TARAFINDAN TÜRKÇEYE UYARLANMIŞTIR – 2013.

 

© TÜM HAKLARI AL JAZEERA'YA AİTTİR.

KEŞFETMEK İÇİN KELİMELERE TIKLAYIN

EKİP

İNSANLAR

YILLAR

TANIMLAR

YERLER

FİLMİ İZLEYİN

BAŞA DÖN

SINIRLAR

UTANÇ DUVARI

KAPATMA

SİYONİZM

İŞGAL ALTINDAKİ FİLİSTİN BÖLGELERİ

YEŞİL HAT

Turizm İsrail ekonomisinde çok önemli yer teşkil ediyor. Sadece 2013 yılında çoğu hac amacıyla 3 milyon 500 bin turist İsrail'i ziyaret etti. Sansür özellikle Hristiyan turistler için uygulanıyor. Hıristiyanların bu topraklarla olan tarihi bağlantıları yok sayılıyor. İsrail'in 1948'ten beri Filistinli Hıristiyanlara yaptığı zulüm de sansürleniyor.

Kontrol noktaları ve ayrım duvarı yaratan ayrımcı İsrail rejimi altında Hıristiyanların kutsal yerlerini ziyaret edemem.
FADİ KATTAN
TURİZMCİ, BEYTÜLLAHİM

Filistinli Hıristiyanların toprakları ellerinden alındı ve evlerinden edildiler. Hayatlarına kasteden saldırılara maruz kaldılar. İsrail hükümetince korunan radikal Yahudiler Filistinli Hıristiyan liderlere bomba, silah ve bıçaklarla saldırdı. Filistinli Hıristiyanlara ait tarım arazileri ateşe verildi.

Bazı İsrailli bakanların kullandığı dil, aşırılık yanlısı saldırgan Yahudiler kadar sert ve ırkçı.
BAŞPİSKOPOS ATAALLAH HANNAH
SABASTİA ORTODOKS KİLİSESİ
Müslüman ve Hıristiyan Filistinliler Kudüs'teki kutsal yerleri ziyaret etmekten mahrum bırakılıyor.
BAŞPİSKOPOS ATAALLAH HANNAH
SABASTİA ORTODOKS KİLİSESİ

İsrail daha fazla toprak talebini Yahudilerin bu topraklarla özel bir dini bağı olduğu iddiasına dayandırıyor. Bu iddia Filistinli Hıristiyan ve Müslümanlar için ağır bir iddia. Filistinlilere zulmeden işgalci bir güç, kendi inanışını  nasıl bu şekilde ortaya koyabilir?

Sonuç olarak Kutsal Toprakların anlamı o toprakların insanlarına, yani Filistinlilere bağlı. İsrail işgali dinlerine bakmaksızın tüm Filistinlileri cezalandırmaya devam ediyor. Şu anda azınlık durumunda olan Filistinli Hıristiyanlar da bundan nasibini alıyor. İsrail onların şehirlerinin ve kutsal yerlerinin kalkınmasını engelliyor. İşgal Hıristiyan liderleri hedef alan radikal Yahudilere de destek veriyor. Filistinlilerin hakları korunana kadar, bölgenin "Kutsal Topraklar" olduğuna ilişkin hikayelerin hepsi anlamını yitirecek.

FİLİSTİN REMİKS