1995'teki Oslo Anlaşması sonrasında İsrail işgal altındaki Batı Şeria'yı A, B ve C bölgeleri olmak üzere üç bölgeye ayırdı. Bu sözde barışa yönelik ilerlemeyi temsil ediyordu. Ancak birçok Filistinli bunu devlet taleplerine zarar veren haksız bir muamele olarak görüyor.

 

C BÖLGESİ

AYED NABAA

Yönetmen

FİLM BİLGİLERİ

KEŞFETMEK İÇİN KELİMELERE TIKLAYIN

EKİP

İNSANLAR

YILLAR

TANIMLAR

YERLER

FİLMİ İZLEYİN

BAŞA DÖN

Oslo Anlaşması sonrasında işgal altındaki Batı Şeria üç bölgeye ayrıldı. A Bölgesi Batı Şeria'nın %3'üydü ancak 1999 yılına kadar %18'ine çıktı. Bu bölgede çoğu sivil hizmet ve iç güvenliği Filistin Yönetimi yürütüyor. B Bölgesi Batı Şeria'nın %21'ine tekabül ediyor. Burada Filistin Yönetimi eğitim, sağlık ve ekonomi işlerinden sorumlu. Her iki bölgede de dış güvenliği İsrail elinde bulunduruyor. Bu da İsraillilere istedikleri zaman içeri girme hakkı veriyor. Bazen insanları tutuklamak için içeri giriyorlar. Bazen de dışarıdan hedefleyerek insanları öldürüyorlar.

 

C Bölgesi işgal altındaki Batı Şeria'nın %60'ına karşılık geliyor. Oslo Anlaşması'na göre bu bölgenin kontrolünün Filistin Yönetimi'ne devredilmesi gerekiyordu. Ancak İsrail bu bölgede her şeyin kontrolünü elinde bulunduruyor.

 

Filistinlerin çoğunluğuna göre, Batı Şeria'yı parçalamak yanlış biçimde barışa yönelik bir gelişme olarak lanse ediliyor. Gerçekte, bu durum İsrail tarafından Filistinlilerin hayatları üstünde daha fazla kontrol uygulamak için kullanılıyor. Konu Filistinlilerin evlerine ve arazilerine saldırı düzenlemek olduğunda İsrail A, B ve C bölgeleri arasında fark gözetmiyor. İşgal her bölgede uygulanıyor.

İsrail her şeyi yok edebilir ama Filistinlilerin iradelerini yok edemeyecek. İsrail'in yıktığı her şeyi yeniden yapacağız.
NASIR NUCHA
SUSİYELİ KÖYLÜ
Oslo Anlaşması Batı Şeria'yı coğrafi bölgelere ayırdı. Bana kalırsa bu en büyük yanlıştı.
HÜSEYİN RİMMAVİ
BİRZEYT ÜNİVERSİTESİ

İsrail yerleşimleri, ordu eğitim bölgeleri ve çevre yolları C Bölgesi'nde bulunuyor. Bu bölgedeki Filistinliler giderek zorlaşan koşullarda yaşıyorlar. El Malih, Kafr Kaddum ve Akabe gibi C Bölgesi köyleri İsrail işgali altında eziliyor.

Her gün yıkım ve tahliye kararları çıkıyor. Burada toprak gaspı sıradan bir olay.
ARİF DARAGMİHEL
MALİH KÖYÜ İHTİYAR HEYETİ BAŞKANI

Bugün yaklaşık 150 bin Filistinli C Bölgesinde yaşıyor. C Bölgesi'ndeki Filistinliler inşaat yapımı ve doğal kaynaklara ulaşım konusunda şiddetli kısıtlamalarla karşılaşıyorlar. Uluslararası hukuku açıkça ihlal ederek C Bölgesi'nde yaşayan Yahudi yerleşimci sayısı ise tahmini olarak 300 bin.

 

Batı Şeria'nın hemen hemen tüm tepelerinde hukuk dışı İsrail yerleşimleri hızlı bir biçimde artıyor. Sorun özellikle C Bölgesi'nde çok daha büyük.

 

Eğer bir şeyler değişmezse, Filistinliler sadece susuzluk çekmeyecek, aynı zamanda açlıktan da ölecekler.
ABDURRAHMAN TAMİMİ
FİLİSTİNLİ SU BİLİMCİLERİ DERNEĞİ

C Bölgesi'nde yaşayan Filistinliler evlerinin yıkılmasına ve arazilerinin kamulaştırılmasına direniyorlar. Su gibi temel ihtiyaçları için bile mücadele etmek zorunda bırakılıyorlar. Filistin insan hakları grubu El-Hak'a göre Batı Şeria'nın 100'den fazla bölgesindeki 300 bin civarında Filistinli temiz suya tam olarak erişemiyor.

 

İsrail 1967'de Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi'ni işgal ettiğinde su kaynaklarının kontrolünü eline geçirdi. El Hak'ın belirttiğine göre, Filistinlilerin yeterli miktarda suya erişimi ve kendi su altyapılarını inşa etmeleri engelleniyor.

 

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'ne  göre son yıllarda Batı Şeria'da Filistinlilerin kuyuları ve su rezervleri hızla yok ediliyor. Filistinliler için su sağlayan ya da depolayan herhangi bir yapı izni almak nerdeyse imkansız.

 

Oxfam International'da medya görevlisi olan Alun McDonald konuyla ilgili şunları söylüyor: "Bir yanda giderek çoğalan ve su kaynaklarının %80'ine sahip olan İsrail yerleşimleri var. Bazılarının inşaat izni aldığı, diğerlerinin alamadığı ayrımcı bir sistem var."

 

Bize belli bir miktarda su veriliyor. Bu miktarı aşarsak cezası var.
MAHMUD EBU ZAFER
ÇİFTÇİ, EL HALİL

Oslo Anlaşmaları'ndan bu yana İsrailliler ve Filistinliler arasındaki barış görüşmeleri durduğundan, C Bölgesi üzerindeki ihtilaf her zamankinden daha güçlü biçimde duruyor. Filistinliler için ülkelerinin doğal kaynaklarını kullanamama tehlikesi söz konusu. İsrailliler ise Filistin mirasına el koymaya, Filistinlilerin evlerini zorla yıkmaya ve işgalci bir güç olarak C Bölgesi'ni kontrol etmeye devam ediyor. İsrail dehşeti, uluslararası kamuoyunun denetiminden yoksun biçimde devam ediyor.

YÖNETMEN

AYED NABAA

 

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ

FREDERICO BEJA

 

EDİTÖR

RASHEED FAIDI

 

MÜZİK

NAJATI AL-SULOH

 

YAPIMCI ŞİRKET

VISION, ÜRDÜN

 

YÖNETİCİ PRODÜKTÖR

RAWAN DAMEN

 

ÇEKİM YILI

2014

 

AL JAZEERA TÜRK TARAFINDAN TÜRKÇEYE UYARLANMIŞTIR – 2013.

 

© TÜM HAKLARI AL JAZEERA'YA AİTTİR.

 

FİLİSTİN YÖNETİMİ

ETNİK TEMİZLİK

YAHUDİ YERLEŞİMLERİ

SINIRLAR

YAN YOL

FİLİSTİN REMİKS